The Gazette 2017 Girls' Tennis All-Area teams

0
Photo - No. 1 doubles: Ally Arenson, sr., Cheyenne Mountain—Teamed with Casey Ahrendsen to win 4A state title.
No. 1 doubles: Ally Arenson, sr., Cheyenne Mountain—Teamed with Casey Ahrendsen to win 4A state title.

first team

No. 1 singles:

Morgan Hall,

Cheyenne Mountain, so.

Did not lose to an area opponent, placed fourth at 4A state tournament.

No. 2 singles:

Corey Patton Lossner,

Cheyenne Mountain, jr.

Class 4A state champion.

No. 3 singles:

Claire Dibble,

Cheyenne Mountain, sr.

Class 4A state champion.

No. 1 doubles:

Casey Ahrendsen, sr.

Ally Arenson, sr.,

Cheyenne Mountain

Teamed to win 4A state title.

No. 2 doubles:

Taylor Heinicke, so./

Ariana Arenson, so.,

Cheyenne Mountain

Teamed to win 4A state title.

No. 3 doubles:

Jensen Enterman, fr./

Katie Nelson, jr.,

Cheyenne Mountain

Teamed to win Class 4A state title.

No. 4 doubles:

Brooke Dashiell, so.

Tiana Stepleton, jr.,

Cheyenne Mountain

Teamed to win 4A state title.

Second team

No. 1 singles:

Mattie Kuntzelman,

Discovery Canyon, so.

No. 2 singles:

Bethany Heitland,

Coronado, jr.

No. 3 singles:

Nicole Pei,

CSCS, sr.

No. 1 doubles:

Hunter Jones, so. &

Lizzie McCurdy, sr.,

Discovery Canyon

No. 2 doubles:

Ciara Bobak, jr. &

Bali Fitzpatrick, so.,

Palmer Ridge

No. 3 doubles:

Cailin Foster, sr. &

Regina Park, fr.,

Palmer Ridge

No. 4 doubles:

Maggie Metzger, jr.&

Anna Bugosh, jr.,

Palmer Ridge

Honorable mention

Air Academy-Cori Campbell, so.; Grace Ensor, jr.; Lyla Hollis, fr.; Micah Lundwall, so.; Ally Reeder, jr.; Mackie Tate Tygart, fr.; Shelby Wuertz, sr.

Cañon City-Bailey Boccaccio, jr.; Camie Hall, jr.; Sierra Londenberg, sr.; Ally Meins, jr.; Averie Trainor, jr.

Colorado Springs Christian School-Hannah Goodrich, so.; Gracie Harrison, so.; Tyesha Lockyer, so.; Cynthia Morin, sr.; Brooke Sweatman, jr.; Michaela Thoman, jr.; Kimberly Tyson, sr.

Colorado Springs School-Kate Griffin, fr.; Sabrina Jackson, so.; Kaylee Leachman, so.

Coronado-Timber Alley, sr.; Logan Baumberger, sr.; Sydney Coen, sr.; Maya Glaser, jr.; Anna Griffin, fr.; Emma Sartain, jr.; Connie Sun, so.; Clara Thompson, jr.

Discovery Canyon-Layne Frost, jr.; Sachi Rohilla, fr.; Sydney Smith, jr.

Doherty-Rose Carter, jr.; Sun Lee, so.; Amanda Oldervik, jr.; Lindsey Smith, so.

Fountain Valley-Delaney De Mott, jr.; Ivy Zhang, jr.

Lewis-Palmer-Austynn Crocker, fr.; Emma Gaydos, jr.

Palmer Ridge-Keelie Bennett, fr.; Emma Kerr, jr.; Madi Luce, sr.; Paiton Riggle, jr.; Kyra Rothwell, jr.

Pine Creek-Alex Heist, so.; Sherry Hu, jr.; Lindsay Mase, jr.; Livia Matheson, so.; Tenley Norton, sr.; Jodi Reed, fr.; Amy Wang, sr.; Angel Wang, fr.

Rampart-Grace Qiu, jr.

The Vanguard School-Nicole Alderman, jr.; Tswana Caine, jr.; Krista Davis, sr.; Tacey Davis, fr.; Idalia Jackson, jr.; Mia Jackson, jr.; Rachel Leasure, sr.; Caolinn Mullaney, jr.; Madi Sanchez, sr.; Irene Sanz, so.; Delaney Wilklow, sr.